Strach a jeho obrovské oči – oboznámte sa s fóbiou

strach„Strach má veľké oči“ spomínali vždy naše babky a mamičky, keď sme sa bojazlivý prvý krát vydali do školy. ,,Strach je klamár a ty mu tu veríš ʺ povedal Friedrich Nietzsche. Karel Čapek videl strach ako chorobu zlého svedomia… Najvhodnejšie by teda bolo stať sa Nebojsom. Tento článok však neprehovára k ľuďom, ktorí sa ničoho neboja, ale k tým, ktorí strach dôverne poznajú. A týchto ľudí je naozaj množstvo. Opustime teda Nebojsu z rozprávky a pozrime sa na to, keď nám strach prerastie cez hlavu…

Chcete mať život bez zbytočných zdravotných problémov? Neváhajte nás kontaktovať!

Cesta von existuje?

Úzkosť aj fóbie sú síce veľmi nepríjemné, no našťastie sa ich dá zbaviť. Je k tomu však potrebné úsilie a snaha. V prípadoch, keď sa dlhodobo stresujeme, robíme si starosti a udržujeme sa v strachu, musíme počítať s tým, že emočné poškodenie organizmu bude naozaj rozsiahle. Čo je horšie človek si veľmi rýchlo zvykne na úzkosť a fóbiu a spraví si z nich návyk. Ak sa človek rozhodne zbaviť tohto problému, musí v prvom rade vyhľadať pomoc terapeuta, ktorý mu zostaví psychoterapiu na mieru. Najčastejšie sa používa expozičná alebo systematická terapia. Podstatou je, že sa postihnutý postupne vystavuje predmetu fóbie tak dlho, až si na ňu zvykne. Pokiaľ človek toto podstupuje s dobrou vierou v zdarný koniec a súčasne si detoxikuje organizmus od emočných toxínov, výsledok na seba nenechá dlho čakať. Prečítajte si článok o toxínoch Pokračovanie

Sociálne fóbie: strach z dnešnej doby

Sociálne fóbie ako strach zo stretu s ľuďmi, stať sa stredobodom pozornosti a vlastného správania je asi celosvetovo najrýchlejšie sa šíriaca fóbia. Príčina je jednoduchá. Tlak vyvíjaný na obyvateľa 21. storočia je čím ďalej tým agresívnejší, zväčšujúci sa, nekompromisný a za chvíľu možno trestný. V takomto prostredí plnom podrazov, konkurenčného boja a zásahov do súkromia je veľmi ľahké prehrávať. Výskumy hovoria , že týmto problémom trvale trpia asi 2% populácie, 12% týmto problémom trpí sem-tam a aspoň raz za život sa s tým stretne 90% ľudí. Jedná sa o strach charakteristický úzkosťou, panickými návalmi, ktoré sa zjavia náhle v mestskej hromadnej doprave, v práci, dokonca aj v rodine…
Takto chorí ľudia majú sprievodné príznaky ako dýchavičnosť, bolesť a sťahovanie hrudného koša, potenie, niekedy až omdlievajú. Problém sa stane postupne tak vážnym, že sa úplne vyradia z bežného života.

Ako vzniká strach?

Skoro každý v sebe nosí určitú obavu. A každý si spojuje túto situáciu so zlými pocitmi. Prečo? Ako to že strach spojujeme s negativitou? Prečo sa bojíme tmy, keď sa v nej môžeme ukryť? Prečo sa vyhýbame trapasom a úprimnému smiechu, keď všetci vieme, že smiech zbližuje? Strach je v nás zakorenený od dávnych dôb a je spojený s našou históriou. Stačí si spomenúť na mučiace nástroje, vojny a prírodné katastrofy. Ďalším neodmysliteľných faktorom je naša výchova. Práve naši rodičia nám stále pripomínajú, že by sme sa mali báť. Ježibáb, čertov, trestu za zlé vysvedčenie,.. A pravda je taká, že toto sú veci, ktoré v nás zostanú a časom narastajú.

Iný je strach a iná je úzkosť

Prejavy fóbie vlastne znamenajú reakciu na samotný predmet strachu a nastanú, keď sme priamo v dosahu tohto predmetu. Veľa ľudí však zažíva neustály, ťažko opísateľný pocit, ktorý však fóbiou nie je. Tento stav je úzkosť. Úzkosť sa môže objavovať s fóbiou, ale vtedy sa pozná jej pôvod. Niektorí však tieto pocity zažívajú často. Najhorší na tom je ich nástup, ktorý nastáva bez ohlásenia. Postihnutý úzkosťou často trpia panickými návalmi, ale skoro nikdy nevedia, kde je ich príčina. Úzkosť komplikuje život viac ako fóbia, pretože je človek neustále vystavený stresu, kedy  to zase príde. Vzniká obrovská negatívna sila, ktorá dokázateľne náš organizmus poškodzuje.

Najznámejšie fóbie:

  • klaustrofóbia- strach s uzavretých priestorov
  • arachnofóbia  – strach z pavúkov
  • akrofóbia        – strach z výšok
  • thanato fóbia –  strach zo smrti
  • ofidiofóbia      –  strach z hadov
  • mysofóbia       – strach zo špiny
  • hypnofóbia     – strach zo spánku
  • autofóbia        – strach zo seba samého
  • basifóbia         – strach z chôdze
  • cibofóbia         – strach z jedla
  • papafóbia        – strach z pápeža
  • gamofóbia      – strach zo svadby
  • phagofóbia     – strach zo svadby