Depresia

Depresia – Prejavy, príznaky a liečba! Depresia je produktom našej civilizácie.

Prečo depresiou vlastne trpíme a ako ju odstrániť?

depresiaAby sme pochopili vznik depresie  a ostatných chronických ochorení, musíme pochopiť pôsobenie jednotlivých toxínov na ľudský organizmus. Prečítajte si článok o toxínoch Pokračovanie…. Musíme vedieť rozlíšiť, čo je v individuálne v živote každého človeka dobré  a čo pôsobí na vznik ochorenia. Musíme vedieť ako na nás pôsobí nevhodná strava (Prečítajte si článok o poruchách metabolizmu Pokračovanie…). Až potom dokážeme rozlíšiť prejavy depresie a následne riešiť liečbu depresie, alebo iných civilizačných ochorení a staneme sa pánmi svojho života. Následne začneme vytvárať nové životné štýly, zažijeme nové prežívanie a vnímanie života, prestaneme byť zmietaný v zlých emóciách.

Prečo by sme mali súčasnú dobu dávať do súvislosti s depresiou a ostatnými civilizačnými ochoreniami? Je tvrdou realitou, že práve počas niekoľkých posledných desaťročí došlo k nečakane veľkému rozvoju týchto ochorení, ktoré do tejto doby boli považované za zriedkavé. Obrovské množstvo ľudí začalo trpieť cukrovkou I. a II. Typu, alergiami, astmou, vysokým krvným tlakom,… Také masy ľudí s depresiami na svete ešte nežili. Stretávame sa s nezvyčajnými ochoreniami ako chronický únavový syndróm. Nie je teda pochýb, že sa bavíme o ochoreniach, ktoré majú súvis s dnešnou dobou, ktorú radi označujeme civilizačnou.

Čo je depresia a jej príznaky?

Depresia sa radí medzi vážne a našu existenciu ohrozujúce stavy našej psychiky, pri ktorých človek trpí dlhotrvajúcimi nepríjemnými náladami. Samotné slovo je odvodené z latinského slova ,,deprimere ʺ teda ,,dolu tlačiť ʺ. Aké sú teda príznaky depresie? Postihnutý jedinec cíti úzkosť a osamelosť, trpí pocitom neschopnosti a rád sa obviňuje, jeho seba hodnotenie je veľmi nízke, cíti sa unavený a trpí zhoršenou schopnosťou sa sústrediť. To ako sa cítime je však veľmi ovplyvnené tým, aký sme človek. Niekto môže byť nahnevaný, agresívny a zákerný, druhý naopak unavení a bez energie. U takto postihnutého človeka miznú reakcie na radostné situácie a väčšinou ho okolie vníma ako cynika.

Prejavy depresie

Táto choroba je charakteristická zhoršením nálad, pocitom bezvýchodnej situácie. Človek sa postupne odvracia od pred tým robených príjemných aktivít – napríklad stráca záujem o svoje hobby, alebo trebárs o sex. Nastávajú zmeny v spánkovom režime, často sa dotyčný skoro budí a zle zaspáva, alebo môže spať dlhšie ako je zvyčajné – možno aj celý deň. Napríklad zaspí až v šesť hodín ráno, aj keď spí až 12 hodín, neoddýchne si a cíti sa unavený. Veľmi podobne to prebieha aj s jedlom. Chorí jedinci chudnú a často strácajú až chuť ako zmysel. Inokedy zase nadmerne jedia a veľmi priberajú. Tieto etapy sa môžu striedať. Nastávajú poruchy pozornosti pri čítaní, pri práci, často u jednotlivých činností nevydržia. Dotyčný získava pocit ako keby ho opustila všetka energia,  a nemá silu vydržať aj pri tých najmenej náročných činnostiach.
Pozrite si príklad Pokračovanie