Chcete mať zdravé cievy bez LDL – cholesterolu a aterosklerózy? Zbavte sa toxínov!

aterosklerozaChronické ochorenia, medzi ktoré ateroskleróza určite patrí, sú charakteristické celým spektrom najrôznejších prejavov a označujeme ich ako najrôznejšie diagnózy, takže na oko sa nám javia, že v ich podstate nemajú nič spoločné. Pravda však leží v opaku. Ich absolútny základ je rovnaký a závažnosť ochorenia je prejavom chronického zápalu v organizme (ako príklad môžeme uviesť astmu, bolesť v kolene, depresie či zažívacie ťažkosti ). U jedinca, ktorý má zdravé telo zohráva zápal nezastupiteľnú imunitnú úlohu, pretože odstraňuje mikroorganizmy z tkanív, spôsobuje horúčku, ovplyvňuje celkovo metabolizmus, aby čo najrýchlejšie prišlo k regenerácií tela. Pôsobením stresu, výskytom jednotlivých toxínov (Prečítajte si článok o toxínoch Pokračovanie…) a z toho následne zle prebiehajúcej imunitnej reakcie, sa stane, že nepríde k očisteniu od škodlivých látok a k uzdraveniu tkanív – vzniká chronický zápal. V iných situáciách zase môže prísť k prehnanej imunitnej odozve, ktorá tkanivá poškodí. Medzi najvážnejšie príčiny chronických zápalov zaraďujeme mikrobiálne infekčné ložiská, ktoré sa v základe môžu vyskytovať kdekoľvek.

Aké príznaky má ateroskleróza a vysoký LDL-cholesterol?

Ateroskleróza sa dá popísať ako zvláštny druh zápalu. Do stien tepien a ciev sa ukladajú tuky „hlavne LDL-cholesterol ʺ , ktoré podliehajú oxidácií, až vznikajú nánosy, ktoré cievu nebezpečne zúžia. Podľa toho, kde sa daný nános nahromadí dochádza k slabému prekrveniu priľahlých orgánov, zvyšuje sa krvný tlak a na srdcový sval je vyvíjaný nadmerný tlak. Nebezpečenstvo týchto nánosov však spočíva aj  v možnosti vzniku krvných zrazenín. Ateroskleróza je charakteristických civilizačným onemocnením, ktoré je tou najčastejšou príčinou mortality, pretože táto choroba stojí za srdcovými infarktami a cievnymi mozgovými príhodami. Zvýšený krvný tlak a aterosklerózu nemôžeme od seba oddeliť, pretože krvný tlak tomuto problému len nahráva. Ateroskleróza je tiež spojená zo zlou metabolizáciou tukov (Prečítajte si článok o poruchách metabolizmu Pokračovanie… ), pričom dochádza k zmene pomeru cholesterolu, ktorý je prenášaný ,,doʺ a ,,z ʺ jednotlivých tkanív. Takzvaný zvýšený cholesterol, ale nie je najdôležitejšou príčinou vzniku tukových nánosov. Ako dôkaz je veľké množstvo ľudí, ktorí tento problém majú, majú porušený metabolizmus tukov a cholesterolu, ale ich kardiovaskulárny systém je v poriadku. Toto sú najčastejšie príznaky aterosklerózy. A aká je jej liečba?

Liečba aterosklerózy od infekčných ložísk

Veľmi dôležitým dôvodom pre vznik aterosklerózy je vznik infekčného ložiska v stene cievy. Stena ciev má vnútornú epitelovú výstelku – endotel, hladkú, špirálovito zloženú svalovinu, s elastickými vláknami. S dôvodu pružnosti  je obalená väzivovou sieťou kolagénnych a elastických vlákien. Tu sa tiež vyskytujú vlákna vegetatívneho nervového systému, ktorý ovplyvňuje prekrvenie všetkých orgánov podľa nutnosti a emocionálneho rozpoloženia.
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce mikroorganizmy v cievach patria: herpetické viry ako Cytomegalovirus a Epstein-Barr virus, následne chrípkové viry ako Influenzavirus, ďalej Enteroviry a Hepatické viry. Z baktérií určite chlamídie, Coxiella burnetii, Salmonelly a ďalšie.

Pozrite si príklad Pokračovanie