Únava

Chcete sa zbaviť chronickej únavy?

unava3Obnovte harmóniu svojho tela!

Chronická únava ako produkt našej uponáhľanej spoločnosti sa v súčasnosti popisuje ako jeden s vedľajších príznakov nejakej z dlhej rady diagnóz. Samotnému problému sa však nevenuje prílišná pozornosť. Problém je to však vážny, o čom by mohli rozprávať hlavne ľudia trpiaci chronickou únavou. Príčiny vzniku tohto problému majú však úzky súvis s problémami dnešnej doby ako je stres, nevhodná strava, chemické látky v našej bezprostrednej blízkosti,… Tieto jednotlivé faktory nazývame toxínmi. Prečítajte si článok o toxínoch Pokračovanie… Telo zdravých jedincov plní celú rady dôležitých procesov bezchybne. Problém nastáva pri kumulácií týchto toxínov, dochádza k narušeniu prirodzených obranných mechanizmov organizmu. Telo sa horšie bráni cudzorodým mikroorganizmom, nedostatočne opravuje poškodené tkanivo, dochádza k postupným poruchám metabolizmu (Prečítajte si článok o poruchách metabolizmu Pokračovanie… ) a následne možnému vzniku chronickej únavy. Vznik chronickej únavy závisí od individuality jedinca.

Únava

Určite všetci sme sa v živote s týmto pojmom stretli. Dôvodov vzniku únavy je nepreberné množstvo, ktoré sa však dajú zistiť. Môže byť spôsobená fyzickým vyčerpaním, rovnako však môže ísť o psychickú vyčerpanosť. U každého sa prejavuje inak. Niekedy je však pocit únavy vnímaný aj pozitívne, hlavne po tvrdo vydobytom úspechu.

Najcharakteristickejšie prejavy:

Ochabnutosť, úmor buď psychický či fyzický, bolesti hlavy alebo chrbtice, vysilenosť, nedotklivosť, stres, emocionálne vypätie, neschopnosť sa koncentrovať.

Príčiny únavy

Únava sa často stáva predpoveďou, alebo prejavom ochorenia. Vzniká po prekonaní horúčok, u niekoho však aj po banálnych virózach, s dĺžkou pár dní či týždňov, než organizmus načerpá nové sily. Medzi ďalšie príčiny patria zmeny biorytmu, individuálne zle zvolená strava, absencia či nadbytok pohybu, nedostatok či zlá schopnosť vstrebávania minerálov a vitamínov organizmom.

Jarná vyčerpanosť

S týmto pojmom sme sa stretli asi všetci. Nejde o závažný problém, ktorý vzniká po zimnej vyčerpanosti a mal by bez problémom v priebehu krátkeho času sám ustúpiť.

Kedy už je únava vážny problém?

Keď cítime únavu iba pár dní, nie je nutná zvláštna reakcia, je dôležité sa iba zamyslieť čo by mohlo byť príčinou. V situáciách, keď nám bráni v bežných aktivitách a trvá dlhšie obdobie, prípadne sprevádza aj fyzické prejavy, bolesť kĺbov, rýchle chudnutie a podobne. Nemali by sme tento stav nechať bez odozvy, pretože nám hrozí až vznik ,,chronického únavového syndrómuʺ.

Pozrite si príklad Pokračovanie