Atopický ekzém

Ekzémy na tele, na tvári, na rukách, na nohách a ich jediná prirodzená liečba. Odstránenie!

rukaEkzém je vo svojej úplnej podstate prehnaná alergická reakcia na základnú potravinu v našej strave. Všetky ostatné uvádzané alergény ako peľ, roztoče, prach a iné látky, vyvolávajú  len sekundárnu reakciu precitliveného organizmu. To znamená, že jediným problémom v organizme je výskyt splodín zlého metabolizmu potravín, toxínov. Prečítajte si článok o toxínoch Pokračovanie… Liečba ekzému spočíva v odstránení týchto splodín, stanovením a dodržiavaním stravovacieho plánu, pri ktorom sa určia správne a nesprávne metabolizované základné potraviny, dochádza v priebehu jedného roka, pri ťažších prípadoch do dvoch rokov, k úplnému odstráneniu tohto problému. Dochádza k vyčisteniu a komplexnému poumývaniu organizmu. Prečítajte si článok o poruchách metabolizmu Pokračovanie… Sekundárne súčasne zmiznú aj alergická reakcia na prach, roztoče, perie, peľ a iné prirodzene sa vyskytujúce neškodiace látky v našom životnom prostredí. Pripravíme Vám stravovací plán na mieru!

Podstata ekzému

Ekzém alebo atopický ekzém, je odvodený od gréckych slov atopos a ekzeo, čo v preklade znamená niečo netradičné vybublávajúce na povrch. Zvyčajne je to veľmi vysušené prípadne mokvajúce, popraskané, začervenané svrbiace miesto na pokožke. Táto choroba kože postihuje ako deti tak aj dospelých. Pre Ľudí postihnutých ekzémom je typické zníženie citlivosti prahu svrbenia, čo znamená, že už aj drobné podráždenie pokožky spôsobuje svrbenie, ktoré vyvoláva neodolateľné nutkanie k škrabaniu, čo spôsobuje ďalšie podráždenie a ešte silnejšie svrbenie. Týmto je uzatvorený kruh svrbenie – škrabanie – atopický ekzém – ešte silnejšie svrbenie. Svrbenie sa zvýrazní tiež pri zmenách teplôt, nosením umelohmotného oblečenia a tiež pri zvýšenom potení.

Prejavy a príznaky ekzému

Ekzém sa môže začať prejavovať už vo veľmi rannom veku ako tzv. dojčenská forma. Medzi 2. a 6. mesiacom po narodení sa objavuje na tele rozšírené sú hlavne ekzém na tvári, rukách a nohách. Pokožka na postihnutých miestach najskôr začervená, následne sa tvoria drobné vyrážky, dochádza k mokvaniu a tvorbe šupiniek. Vyrážka je sprievodným javom silného svrbenia, deti neodolávajú škrabaniu, sú nekľudné a zle spia. Vo vážnych prípadoch sa môže škrabanie stať výrazovým prostriedkom pocitov dieťaťa. Detská forma atopického ekzému je v období školského veku. Vyrážky sa objavujú v lakťových a podkolenných jamkách, na krku, na zápästí rúk, na nohách a na hlave. Koža už obvykle nemokvá, zhrubne, zdrsnie a je  s oderkami po dlhom období škrabania. Drobné vyrážky sa môžu objavovať po celom tele. V dospelosti sa môže ekzém začať objavovať aj u ľudí, ktorí ekzémom predtým netrpeli. Často sa však stáva, že títo jedinci trpeli chorobou v detstve alebo trpeli astmou. Ekzém sa objavuje na tých istých miestach ako u detskej formy ekzému. Koža však začína viac svrbieť,  viacej zhrubne a práska sa, ako u detskej formy.

Ekzém sa však nemusí prejaviť naplno, ako je to opísané vyššie. Môže sa prejaviť iba ohraničenými kožnými prejavmi na rôznych častiach tela, na hlave, na rukách alebo na nohách, ktoré sú od typických prejavov odlišné. Napr. zosvetlené, drsné a ľahko sa olupujúce ložiská na tvári alebo ako olupujúce sa brušká prstov na nohách a rukách.

Pozrite si príklad Pokračovanie