Artróza – prevencia a liečba spočíva v strave

artrozaLiečba celého problému nespočíva v pridávaní rôznych látok, ako liekov a mastí, ale v odobratí príčin, ktoré sú za ochorenie zodpovedné. Najzákladnejšou príčinou, ktorá je za problém zodpovedná je zle zložená strava. Prečítajte si článok o poruchách metabolizmu Pokračovanie… Dlhodobým požívaním zle metabolizovaných potravín dochádza k stresovaniu organizmu a zníženiu obrannej schopnosti imunity. Telo so zníženou imunitou sa stáva náchylnejšie k vonkajším toxínom a k ich kumulovaniu. Prečítajte si článok o toxínoch Pokračovanie… Iba vylúčením takto škodiacej potravy z jedálnička a následným odstránením už uložených toxínov, dochádza k úplnému zastaveniu postupu choroby a až k jej odstráneniu. Liečba artrózy spočíva v prevencii. Iným spôsobom to nie je možné. Každému individuálne podľa funkcie metabolizmu dokážeme určiť takto správne a nesprávne metabolizované základné potraviny a následne ho zbaviť chronických bolestí a artrózy. Artróza a strava idú ruka v ruke.

Príznaky a prejavy artrózy

Problém predstavuje hlavne obrovský nárast ochorenia v súčasnej dobe. Osteoartróza je najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie pohybového aparátu, ktoré postihuje až 12% dospelej populácie. Je schopná, veľmi intenzívne znehodnotiť kvalitu života a jej zanedbaním dochádza až k invalidite.  V prvých fázach príznaky postihnutý nemusí ani vnímať, pretože ochorenie prebieha veľmi dlhý čas. Postupne dochádza k poškodeniu chrupavky, ktorá pokrýva povrch kĺbu. Chrupavka dochádza o svoju pružnosť, silu, stráca hrúbku a vznikajú v nej trhliny, jej povrch prestáva byť hladký a následne pri pohybe dochádza k väčšiemu treniu. Postupne môže prísť až k úplnému zničeniu chrupavky a zároveň k nárastu kostného tkaniva v oblasti postihnutého kĺbu. Z kostného tkaniva následne vznikajú výrastky, ktoré spôsobujú bolesť. Najzreteľnejšie sa to začne prejavovať v pokročilom veku. U ľudí starších ako 65 rokov sú v 60% prípadov na röntgene zistené osteoartritické zmeny.

Rovnako sa vyskytujú u žien aj mužov, rozdiel je iba v mieste výskytu. Ide totiž o degeneratívne, nezápalové ochorenie, ktoré sa prejaví na ktoromkoľvek kĺbe v organizme. Najčastejšie sú však postihnuté veľké nosné kĺby kolien, bedier a medzistavcových platničkách chrbtice. Nevyhýba sa však ani drobným kĺbom.

Priebeh artrózy

Príznaky závisia od štádia a lokalizácií ochorenia. Podľa röntgenového vyšetrenia rozlišujeme 4 štádiá osteoartrózy:

  • Vznik malých kostených výrastkov – osteofytov.
  • Kostené výrastky sú výraznejšie.
  • Výrazné  stenšovanie kĺbnej medzery, zásadné priblíženie koncov kostí a tvorba množstva kostených výrastkov.
  • Kĺbna medzera je už skoro nepostrehnuteľná, prípadne zaniká, a môže dôjsť až k deformácií koncov kostí a k ich chybnému postaveniu.

Všeobecne platí, že čím horšie štádiu tým väčšia bolesť a zhoršený pohyb postihnutého. Závažným prejavom, ktorý nepredpokladá nič príjemné do budúcna, je nočná bolesť prípadne bolesť v kľude. Bolesť má tzv. štartovací charakter, čo znamená, že začína ráno alebo po dlhom odpočinku, kedy kĺby ešte nie sú rozhýbané. Po dlhšom pohybe môže bolesť zmiznúť, ale objaví sa znova po väčšej námahe.

Pozrite si príklad Pokračovanie