Náš vek podľa črevného mikrobiontu

Mikrobiálne zloženie našich čriev, teda mikrobiont, je stále častejšou témou nielen v celostnej medicíne, ale už aj v klasickej medicíne a vedeckých kruhoch. Na odbornej úrovni sa rozoberá vplyv rozbitia rovnováhy bakteriálneho zloženia našich čriev a to nielen vplyvom pravidelného užívania antibiotík.

Chcete mať život bez zbytočných zdravotných problémov? Neváhajte nás kontaktovať!

O vplyve nerovnováhy črevnej mikroflóry na rýchlosť nášho starnutia sa nepriamo vedelo už pred tisíckami rokov. Už staré civilizácie opisovali tento problém ako zásadný a dnešná medicína a veda sa to snaží iba potvrdiť. Zdravému človeku žije v črevách až niekoľko stoviek druhov mikroorganizmov, pričom sa toto zloženie vekom neustále mení. Napríklad priaznivých bifido baktérií v črevách novorodencov je až 90% a pri dôchodcoch už sú to iba promile percenta.

Vplyv zloženia stolice na vznik rôznych ochorení

Robil sa výskum na 4000 dobrovoľníkov. Z ich stolice izolovali bakteriálnu DNA a na základe toho údaju vedeli určiť množstvo baktérií v čreve. Štatisticky každý vek má primerané množstvo bakteriálnej DNA. Tento výskum nepredstavuje diagnostickú metódu, ale prišlo sa k jednoznačným záverom. Zloženie čriev má priamy vzťah s obezitou, ochoreniami srdca či prepuknutím rakoviny. Toto potvrdil aj onkológ Jiří Tomášek z Masarikovho onkologického ústavu v Brne, pacienti, ktorým sú často podávané antibiotiká, majú horšie výsledky pri liečbe rakoviny.

Antibiotiká môžu byť vážny problém

Antibiotiká by sa nemali chápať ako bežné lieky a užívať by sa mali iba v najnutnejších prípadoch. Zo svojej podstaty ničia baktérie, teda aj tie prospešné v našich črevách. Správne zloženie našich čriev má širokospektrálne pozitívne účinky na naše zdravie, o čom už hovorili aj starí Číňania, ktorí stav našej psychiky prirovnávali stavu našich čriev. Do tohoto problému ide stále viacej energie a v najbližších rokoch sa očakáva aj uplatnenie v klasickej medicíne.

To najjednoduchšie čo môžeme spraviť, aby sme pozitívne ovplyvnili náš mikrobiont, je vyhýbať sa konzervantom a chemickým látkam v polotovaroch a zamerať sa čerstvú jednozložkovú potravu s dostatkom probiotík, priaznivé baktérie, a prebiotík, ich výživy. Spolu ich voláme synbiotiká.

Pozrite si príklad Pokračovanie