Slezina – miesto čistenia krvi, ale aj obranyschopnosti
Slezina ( latinsky lien, grécky splén) je orgán typický skoro pre všetkých cicavcov. Má podobnú štruktúru ako lymfatická uzlina a jej úlohou je hlavne čistenie krvi. Nájdeme ju na ľavej strane pod rebrami a jej hmotnosť sa pohybuje od 50g až k 250g.
Najdôležitejšou funkciou sleziny je čistenie krvi od poškodených červených krviniek. červené krvinky, ktoré už nedokážu plniť svoju úlohu sa zachytávajú makrofágami v tzv. červenej pulpe. V slezine sa však ničia aj poškodené biele krvinky, baktérie a iné látky. Súčasne je však slezina najväčším lymfatickým orgánom a najdôležitejším miestom v boji proti škodlivinám a infekciám útočiacim na náš organizmus. Imunitu riadi biela pulpa.
V slezine sa vytvárajú protilátky a bunky zodpovedajúce za imunitnú reakciu. Funguje tiež aj ako zásobáreň krvi a dokonca sa v nej vo vnútromaternicovom období tvorí krv. Túto funkciu následne stráca pri spustení funkcií kostnej drene a znova sa objavuje iba v prípadoch, keď je krvotvorných elementov málo.
Pozor na prílišné premýšľanie
Každé ochorenie alebo oslabenie má jednu zo svojich príčin aj v psychike. Slezina sa hlavne oslabuje prílišným premýšľaním a spomínaním , ktoré vedú k stresu a starostiam. Podľa starej čínskej medicíny sa takéto trápenie a neustále vracanie k nezmyslom odzrkadľuje v kvalite energie čchi. Akonáhle sa takéto koleso začne točiť, objavia sa tráviace ťažkosti, nechuť do jedla, nadúvanie, môže aj točenie hlavy, búchanie srdca či zatmenie pred očami. Pokiaľ sa slezina poškodí stravou, tak sa neustále spomínanie a psychické trápenie stáva patologickým. Následne je už iba otázkou času, kedy sa začnú postupne pridružovať ďalšie a ďalšie problémy.
Zdravotný stav sleziny sa prejavuje na perách. Napr. rôzne vyrážky sú prejavom nahromadenia horkosti v slezine a žalúdku, modré pery sú nedostatkom čchi aj krvi, suché pery sú prejavom vyčerpania sleziny. Podľa orgánových hodín je slezina najaktívnejšia medzi 9:00 – 11:0. Vtedy môžeme pozorovať zhoršenie príznakov a tak isto večer medzi 21:00- 23:00, kedy je zase čchi sleziny najslabšie.
Tepelne upravujte pokrmy a dostatočne kúšte
Oslabenej slezine sa dá pomôcť, ak prestanete jesť večer. Vyhovuje jej teplá a tepelne upravená strava. V chladnejších častiach roka hlavne na jeseň, obmedzte príjem surových potravín a štiav. Jedlo skôr duste, alebo šetrne varte. Podstatný je prísun kvalitných bielkovín, neodporúčajú sa mliečne výrobky, pretože okyselujú organizmus a zahlieňujú ho. Vynechajte pivo, kávu, hladené nápoje, zmrzlinu a ovocné šťavy hlavne z citrusov.
Na Slezine sa priaznivo prejavuje pokiaľ jete teplé raňajky, polievky a obilné kaše. Pri jedle by ste sa nemali ponáhľať a celé jedlo dôkladne prežuť.
Pozrite si príklad Pokračovanie…