Je opaľovanie zdravé alebo nie?

V stredoveku boli hlavne opálení roľníci, ktorí veľa času strávili na poliach, zatiaľ čo páni sa snažili slnku vyhnúť pre bielu pokožku. Avšak začiatkom 20. storočia sa v západných krajinách dostalo do módy byť opálený a tento trend v rôznych podobách trvá až do dnes.

Slnečné žiarenie okrem viditeľného svetla je zložené aj z tepelného infračerveného a ultrafialového žiarenia. Práve táto tepelná zložka svetla spôsobuje pigmentáciu, zvýšenú tvorbu kožného farbiva melanínu v melanocytoch. Bunkách v spodnej časti pokožky nazývanej epiderma.

Koža je najväčší orgán ľudského tela. Je to prvá bariéra proti vonkajším vplyvom s ďalšími úlohami ako sú termoregulácia, zbavovanie sa toxínov potením, zmyslové vnímanie, hmat a ďalšie. Popri tom sa v koži nachádzajú rôzne žľazy, potné, mazové a nervové zakončenia určené k rozlišovaniu chladu, tepla či bolesti.

Opálení sú odolnejší

Opálenie je následok tvorby melanínu v už spomenutých melanocytoch. Tvorba melaninu je regulovaná hormónom MSH, tvoreného v hypofýze. Hypofýza je stimulovaná množstvom dopadajúceho svetla na organizmus cez optický nerv.

Ultrafialové žiarenie ďalej rozdeľujeme na UVA, UVB a UVC zložku. Na zvyšovaní množstva melanínu, čiže opalovania, ale tiež na zostarnutí pokožky či snáď vzniku rakoviny sa najviac podieľa UVB žiarenie. Dajú sa určite ale nájsť aj názory, že ľudia vystavovaní dlhotrvajúcemu slnečnému žiareniu ako moreplavci či poľnohospodári sú menej sužovaní nádorovým bujnením kože.

Nič netreba preháňať

UVB žiarenie je potrebné pre vytváranie prekurzoru vitamínu D v koži. Prekurzor vitamínu D má množstvo pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Vplýva na množstvo vápniku a fosforu v krvi, pozitívne ovplyvňuje funkciu a odolnosť svalov, je žiadaný pri liečbe rakoviny, vysokého krvného tlaku či autoimunitných ochoreniach.

Obzvlášť teraz v súčasnej dobe, v období koronavírus ovej pandémie sa hovorí o pozitívnom UVB žiarení na našu imunitu. UVB žiarenie je nenahraditeľné pri spúšťaní imunitnej reakcie a stimulácie imunitnej odpovedi organizmu. Nejeden odborník pripisuje jarné a jesenné infekcie práve nedostatočným zásobám vitamínu D.

Keď nebudeme brať k úvahu všeliaké názory na chemické opalovacie krémy, umiernený pobyt na slnku je určite priaznivý. Odhaduje sa, že pobyt na slnku je pozitívny, ak tieň človeka je kratší ako jeho výška. Ak spomíname kožu jej detoxikácia je určite na mieste.

Pozrite si príklad Pokračovanie