Zmeňte stravovací obyčaj – organizmus sa poďakuje

zdrava stravaNie je možné zmeniť svoje zvyklosti, bez toho aby sme zmenili pohľad na vec a presvedčenie. Pokiaľ nezmeníme svoje presvedčenie, nemôžeme zmeniť svoje telo. Obezita sa šíri celou planétou a Slovensko nie je výnimkou. Už dávno sú časy, keď sme patrili do  stredu tabuľky v kvalite životosprávy preč. Obézny je každý desiaty obyvateľ. To jest tí, ktorých hmotnosť je o štvrtiny vyššia, ako je tá správna hmotnosť… V Krajinách Európskej únie je priemerne 7% obéznych mužov a 8% obéznych žien.

Ako tomu je na Slovensku

Život v súčasnosti by sa asi nedal charakterizovať nedostatkom potravín, ale naopak ich nadbytkom. Najviac sa trend uberá smerom uchyľovania sa k energeticky výdatnej strave, čo už pekných pár rokov je považované za akýsi znak prosperity. Strava našich starých otcov pri tom bola podstatne jednoduchšia. Asi tým najzákladnejším rozdielom v strave nás a našich predkov je znížené množstvo vlákniny, ktoré v strave príjmame. Oveľa častejšie bývala na stoje ražná a jačmenná múka, ovos a pohanka. Koláče a chlieb z bielej múky bývali na stoloch, len pri slávnostných udalostiach. Mäso sa konzumovalo obvykle raz do týždňa v nedeľu, za to strukoviny, zelenina a zemiaky boli každodenným chlebom. Bola to doba jednoduchosti, ale nie je práve to zdrojom krásy a sily? To boli presne jedlá, ktoré na dlhú doby zasýtili. Súčasná doba je charakteristická preferovaním kalorických bômb ako sú údeniny, smažené pokrmy, cukrárenské výrobky, majonézy, ochutené nápoje,… Z toho je zrejmé, že do seba dostávame až o tretinu viac energie ako sme schopný vôbec vydať.

Hladovka nie je tá správna cesta

Celý náš život by mala prestupovať harmónia. Prechádzaním z extrému do extrému so sebou neprináša nikdy nič dobrého. Stravovanie určite nie je výnimkou. V čom spočíva problém? Pri držaní dlhodobej hladovky sa veľmi rýchle znižuje výkonnosť imunitného systému a to aj  v prípadoch zdatného organizmu. Svaly začínajú ochabovať a znižuje sa hladina vitamínov a minerálnych látok. Vzniká nedostatok vápnika, horčíka a železa. Telo sa postupne výrazne prekysľuje, kedy nastáva zvýšená spotreba vápniku a začína rozvoj osteoporózy. Zároveň sa zvyšuje hladina kys. močovej v krvi. Pravda sa určite neukrýva v myšlienke, že dlhodobou hladovkou sa prečisťuje organizmus. Počas hladovky sa totiž zásadne mení metabolizmus.

Zázračné diéty – ide o tú správnu možnosť?

Púšťanie sa do rôznych diét a ich šírenie po sociálnych sieťach je asi charakteristické pre súčasnosť. Javí sa to ako ideálne riešenie. Jednoducho iba stačí určitý čas jesť iba zeleninu, piť džúsy, alebo nejesť a nadváha sa vyparí.  Spočiatku to naozaj fungovať môže – jednoduchá strata hmotnosti bez väčšej námahy a vynaloženého úsilia.  Najvhodnejšie v balení so známou osobnosťou a širokým úsmevom .
Istota, že sa tukové pneumatiky rýchlo vrátia, ako sa stratili, je takmer 100%. Ak však tento proces, známy ako jo – jo efekt opakujeme príliš často, zároveň tiež zaťažujeme srdce a funkciu imunitného systému znižujeme až o tretinu. Tukové bunky sa nedajú zničiť, sú stále v strehu a pripravené na svoju príležitosť. Naše telo sa zníženému prísunu potravy prispôsobí a jednoducho sa spomalí.  Ak však chcete trvalo znížiť svoju hmotnosť nesmiete vyvolávať pocit nedostatku.

Pozrite si príklad Pokračovanie