Nežiaduce účinky liekov – vynikajúco maskovaný zabijak
Za lekárom sa vyberieme vtedy, keď nás niečo trápi. Očakávame, že nám od problému uľaví. Predpokladáme, že následne navštívime nejakého špecialistu a odnesieme si stopercentne účinný liek. O tom, že sa zbavíme problému, ani nepochybujeme. Ani na chvíľu nás nenapadne, že by sme si mohli ublížiť. A nezíde to na um ani lekárom. Povedomie o negatívnych účinkov liekov je totižto minimálne. A čo je horšie: minimálne býva zámerne….
Prax ukazuje, že lieky len nepomáhajú, ale aj škodia. Dokonca môžu zabíjať. Ako príklad by sa dali použiť Američania. Ročne do zdravotníctva investujú ohromné množstvá dolárov. Dalo by sa preto predpokladať, že tam bude lekárska starostlivosť na ohromnej úrovni. No napriek tomu opak je pravdou. Štúdie ukazujú, že až 7 z 10 Američanov umiera na civilizačné ochorenia. A to aj keď na tieto choroby existujú lieky… Prečo asi?
V roku 1998 zverejnil americký časopis Journal of American Medical Association metaanalýzu 39 štúdií, ktorá mala objasniť problematiku nežiaducich účinkov liekov na pacientov v nemocniciach. Výsledky boli alarmujúce: Dôsledkom negatívnych účinkov liekov zomrie až 106 000 pacientov ročne. ,,Úmrtie z liekov?ʺ Neznámy zabijak sa zrazu zjavil na pomyselnej 4 až 6 priečke príčin úmrtia.
A ako to je Slovensku?
V našej krajine je veľké množstvo ľudí hospitalizovaných kvôli vedľajším účinkom liekov, ktoré užívajú. Laicky sa tomuto problému hovorí ,,choroba z liečeniaʺ. Odhaduje sa, že priemerne každý dôchodca dostáva od lekárov 25 receptov na lieky ročne. Napriek tomu samotné podanie lieku nie je žiadna pohroma. Vhodné a včasné podanie lieku zachránilo nejednému človeku život. Problém je ale to veľké ,,ALE ʺ, o ktorom sa nerozpráva. A farmaceutické korporácie veľmi dobre vedia prečo svoje ,,ale ʺ nekričia do sveta. Lekári sa spoliehajú na pravdivé informácie uvádzané výrobcami. A chorí zase všetku svoju dôveru vkladajú do rúk lekárom. Lenže s tou pravdou asi všetko kosher nebude. Sú len málo známe obrovské množstvá prieskumov o pravdivosti informácií na príbalových letákoch liekov. A len veľmi málo z nich sa dostane k širokej verejnosti. Avšak sa to podarilo vedcom z Ústavu pre medicínu v Kolíne nad Rýnom. Bolo hodnotených celkom 175 informačných brožúr o 520 liekoch. Iba 6% informácií bolo podložených odbornou literatúrou s overenými údajmi. Zostávajúcich 94% sa nedalo podložiť.
Záhadné testovanie
Vážnym problém sa zdá aj skúšanie nových liekov. Tieto sa podávajú zdravým jedincom, zatiaľ čo v praxi to užívajú chorí s liekmi aj na ďalšie problémy. Účinky liekov sa následne kombinujú a menia svoje vlastnosti. Problém nastáva, keď má lekár rozpoznať negatívne účinky liekov od skutočných symptómov choroby, v prostredí keď sú nežiaduce prejavy skreslené. Neraz sa stalo, že sa vedľajší účinok lieku zamení za novú chorobu a nasadí sa nová liečba… A kruh je uzatvorený.
Kde leží pravda?
Možno sme Vás milí čitatelia týmto zistením naľakali, nenechajte sa ale rozhodiť. Určite nie je na mieste zavrhnúť klasickú medicínu a osvojiť si názor, že liek je jed. To by bola chyba. Je ale potrebné byť v oblasti svojho zdravia opatrný. Odstrániť zo svojho života toxíny, syntetické chemikálie a škodliviny. Obozretne sledovať na čo sme liečený a aké lieky užívame. Podstatné je uvedomiť si, že za svoj zdravotný stav si môže človek v drvivej väčšine sám, spôsobom ako žije. Prečítajte si článok o poruchách metabolizmu Pokračovanie… Zmenou životného štýlu dosiahnete naozaj veľa: upravíte hladinu cukru v krvi, zmiernite zápalové procesy v tele, obnoví sa hormonálna rovnováha,….
Pozrite si príklad Pokračovanie…