Chudnutie bez jo – jo efektu

chudnutieFráza: ,,Máme to v rodineʺ, je v prípadoch obezity veľmi často hranou pesničkou. Koľko je z nej vlastne pravda a koľko nie? Uvádza sa, že až 60 % ľudí s nadmernou hmotnosťou to má práve z dedičnej pre dispozície. Problém prejedania a nekontrolovateľnej chuti k jedlu týchto ľudí spočíva hlavne v nepoznaní potravín, ktoré ich telo nedokáže správne spracovať. (Prečítajte si článok o poruchách metabolizmu Pokračovanie…) V tom je hlavná úloha genetickej vybavenosti týchto jedincov. Odstránením toxínov nahromadením zle zmetalizovanej stravy a toxínov z prostredia (Prečítajte si článok o toxínoch Pokračovanie… ) sa dá veľmi dobre zbaviť nadmernej hmotnosti a následne zabrániť aj jo – jo efektu. V súvislosti s týmto problémom sa spomínajú hlavne americký indiáni, Polynézania a Mikronézania. Tieto národy vlastnia takzvané ,,šetriace gény ʺ. Nie je sa však čomu čudovať, keď boli zvyknutý po generácie jesť iba to čo si sami vypestovali a zohnali v danej chvíli. Toto znamenalo, že v určitých obdobiach hladovali a ich organizmus následne prepínal na šetriaci režim. Tieto doby, keď títo ľudia žily v súlade s prírodou, však už dávno nie sú skutočnosťou. Aj u nich sa už objavila moderná doba a spolu s ňou aj blahobyt, nedostatok sa vyparil a úsporné gény začali blázniť. Títo ľudia začali jesť potraviny na ktoré ich telá nie sú zvyknuté, následne sa začali aj menej hýbať a nadváha bola na spadnutie. (Prečítajte si článok o obezite Pokračovanie..)

Ponúkame Vám riešenie ako schudnúť a vyhnúť sa  takzvanému jo – jo efektu!

Ako je to na Slovensku?

Už polovica populácie Slovákov váži viacej, ako by mali. Mnohý sa určite snažia zhodiť, ale volia zlú cestu, ovplyvnenú ,, čiernobielym myslením. Donekonečna striedajú chudnutie s prejedaním. Mnoho z tích, ktorí sa pokúšajú schudnúť, sa točia v začarovanom kruhu. Štartujú drastické diéty od najrôznejších dátumov, v priebehu ktorých sa prísne vyhýbajú čokoláde, soleným či mastným jedlám. Schudnú nejaké to kilo, uspokoja sa a vracajú sa do starých koľají. Začnú sa prejedať a naberajú to, čo zameškali, aby sa dostali ešte vyššie, ako boli. Úplne rovnako ako každý pokus o zmenu v živote, títo ľudia prežívajú neúspechy aj pri chudnutí. Nejeden obézny prežije život vo svetle čiernobieleho vnímania s jo – jo efektom, kedy strieda stratu troch kíl a nabratie štyroch.

Kde leží pravda

Dôležité je poznať pravdu a postupnými trvalými krokmi sa vydať v ústrety trvalej zmene vlastného života. Opustite nelogické diéty a dajte na cestu za zmysluplným cieľom, ozdravením svojho jedálnička a tým aj svojho životného elánu. V týchto prípadoch býva veľmi dôležité sa neobviňovať a hľadať v živote hlavne pozitívne aspekty. Totižto psychické toxíny, naše emócie, na nás veľmi vplývajú, preto by táto zmena mala prebiehať v duchu príjemných pocitov.

Koniec jo – jo efektu

Návyky sú to čo určuje smer nášho života, preto je dôležité sa učiť správnym návykom a následne nie je žiaden problém. Pokiaľ sa však vydáme na cestu zlých návykov, je rovnako ťažké schudnúť, ako sa striasť alkoholizmu či cigariet. Pokiaľ však budete konzumovať len potraviny, ktoré nerobia Vášmu telu problém, štíhla postava bude trvalý stav bez jo – jo efektu.

Pozrite si príklad Pokračovanie….