Ako sa správne stravovať

metabolizmus2Zdravému človeku najviac vyhovuje normálna hmotnosť tela, ktorá je prirodzene vytvorená správnym pomerom všetkých základných živín, ktoré musíme prijať. Podstatou správnej životosprávy je zabezpečiť optimálnu výživu organizmu, dostatok energie, vitamínov, minerálov a vody. Chcete mať život bez zbytočných zdravotných problémov? Neváhajte nás kontaktovať! •    Bielkoviny: Ich prítomnosť je nenahraditeľná ako pri raste, tak pri obnove buniek, vytváraní protilátok imunity a tvorbe hormónov. Najpodstatnejší vplyv na spracovanie aminokyselín , podstata všetkých bielkovín, má vzájomný pomer medzi prijatými rastlinnými a živočíšnymi bielkovinami. V prípade, že ich doplňujeme v optimálnom pomere, telo ich dokáže ideálne kombinovať, čo je lepší prípad, ako by ich malo dostávať zvlášť. •    Sacharidy: Sú najväčším zdrojom energie pre organizmus až 60%. Naše telo dokáže energiu získavať iba premenou glukózy. Určitý podiel organizmus rozkladá v mozgu, určitý v nervovom systéme, vo svaloch, časť sa mení na glykogén, ktorý sa hromadí v pečeni a vo svaloch. Ostatné organizmus mení na tuk a ukladá po celom tele, ako zásobu na horšie časy. V prípade, že organizmus začne premieňať tuk späť na glukózu, ktorú spotrebuje, dochádza k strate hmotnosti. Ak príjmame veľké množstvá jednoduchých cukrov naraz, nastávajú výkyvy cukru v krvi a aktivuje sa inzulín, ktorý vyvoláva pokles cukrov v krvi. Ak však preferujeme zložitejšie cukry ( vláknina, škrob), glukóza v krvi stúpa pomaly a taktiež inzulín sa vylučuje pozvoľna. •    Tuky: Uchovávajú v sebe dvojnásobok energie ako cukry či bielkoviny. V našej potrave sú až dve tretiny skrytých tukov , tučné mäsá, veľké množstvo mliečnych výrobkov, majonézy, vyprážané jedlá. Tuky sú nenahraditeľnou súčasťou našej stravy a pre naše telo sú nenahraditeľné aj v prípade chudnutia.

Všetkého z mierou

Náš organizmus má v sebe prirodzene uložený mechanizmus, ktorý usiluje o prirodzenú telesnú hmotnosť. Jeho vplyv však nie je všemocný. Prečítajte si článok o poruchách metabolizmu Pokračovanie… Jeho plný potenciál využijeme iba v prípade, ak mu aktívne začneme pomáhať správnym stravovaním. Myslite na to, že ak sa prepchávate, všetka prebytočná energia ide do tukových vankúšov. Na toto vôbec nemá vplyv či sa stravujete v súlade s požiadavkami nášho organizmu, alebo ste sa pustili do nezdravých potravín. Preto sa naučte prestať jesť ešte v momente, keď je Vám príjemne a nie ste prepchatí.

Medzi faktory priberania patrí aj stres

Stres, nervozita a strach priamo vplývajú na vylučovanie hormónu nadobličiek, ktorý signalizuje nebezpečenstvo a zvýšenú spotrebu energie. Naraz je v tele prebytočné množstvo tuku a cukru, čo zaktivizuje ďalšiu žľazu hypofýzu. Vďaka nej telo zníži spotrebu energie, začne spaľovať menej potravy a metabolizmus sa spomaľuje. Ak tento stav trvá dlhšiu dobu, cukor sa rýchlo spotrebuje a nastupuje pocit hladu. Paradoxne má organizmus energie ešte dostatok a ďalšiu potravu vôbec nepotrebuje. Nastupuje klamný hlad, konzumácia ďalšej potravy a následné priberanie.

Myslime na potomkov

Nezabúdajte, že už v detstve sa rozhoduje o stravovacích a pohybových zvyklostiach, čo má rozhodujúci vplyv na hmotnosť človeka v dospelosti. V mladom veku dochádza k rýchlemu deleniu buniek  a v situáciách ak organizmus príma nadbytok potravy, môže nastať nadmerné rozmnoženie tukových buniek. Vtedy sa rozhoduje o konečnom počte tukových buniek na celý život. Človek môže schudnúť a stratiť tak objem tukových buniek, ich počet sa však nemení a po celý život iba čakajú na svoju príležitosť. Preto by sme mali pracovať na tom, aby tieto tukové bunky žiadnu príležitosť nedostali. Pozrite si príklad Pokračovanie