Ako na zdravé rodičovstvo, alebo ak niečo nefunguje správne

tehotenstvoPočet párov, ktoré sa trápia s počatím prirodzenou cestou, stále rastie. Štatisticky sa tu rozprávame až o jednej pätine, čo už začína byť desivé. Príčiny, prečo tomu tak je, by sa dali spravodlivo rozdeliť ako medzi ženy, tak medzi mužov. Súčasná medicína navodený stav rieši niekoľkými spôsobmi. Najčastejším je oplodnenie in vitro, teda zo skúmavky. Toto sa deje mimo telo matky, niekedy však stačí iba obyčajná inseminácia, teda aplikácia spermií do tela matky. Ovulácia sa pri tom vyvoláva hormonálne a spravidla sa vyberajú tie najschopnejšie spermie, aby výsledok bol čo najpravdepodobnejší. Celé sa to deje v centrách asistovanej reprodukcie, kde sa ešte zaoberajú aj darovaním spermií a darovaním vajíčok.

Ako si treba predstaviť funkčnú neplodnosť

Určite sa dá povedať, že väčšina párov v asistovaných centrách dosiahne svoj cieľ, teda potomka. Sú však aj páry, ktoré tento agresívny spôsob odmietajú, snažia sa dosiahnuť svoj cieľ prirodzenou cestou, ale čím ďalej tým viac ľudí hľadá aj alternatívne spôsoby ako otehotnieť. Funkčnú neplodnosť si treba predstaviť ako neplodnosť, ktorá nie je spôsobená organickými zmenami. Ako sú u žien zápalové zmeny vo vajcovodoch, vyoperovanie vaječníkov, poškodenie hypofýzy alebo hypotalamu rakovinou či operáciou. U mužov môžu byť príčinou funkčnej neplodnosti chemoterapiou zničené semenníky, rakovina semenníkov, vrodené chyby, alebo úrazové poškodenia.
Hovoriť o príčinách vzniku neplodnosti je veľmi náročné, pretože do toho vstupuje faktor našej jedinečnosti, čo však vieme iste je, že za funkčnou neplodnosťou stojí kombinácia toxínov. Prečítajte si článok o toxínoch Pokračovanie… Detoxikácia je šetrný spôsob, ako pre mnoho párov dosiahnuť vytúženého potomka.

Funkčná neplodnosť u mužov

Počet a pohyblivosť spermií u mladých mužov, ktorí počínajú potomkov sa stále znižuje. Podľa dlhoročných výskumov sa jedná až o 50% úbytok vitálnosti spermií oproti výskumom z pred polstoročia.
Tvorba spermií je pri tom veľmi zásadná záležitosť, pretože pri nej sa spermia vybavuje celou polovicou DNA výsledného jedinca. Toxínmi zanesené zárodočné kanáliky tvoria vážny problém. Spermiám sa môže narušiť morfológia, vitálnosť, ale aj ich množstvo a výsledkom môže byť odmietnutie takejto spermie telom partnerky. Zmyslom detoxikácie mužov je teda odstránenie toxínov hlavne zo semenníkov, prípadne nadsemenníkov.

Funkčná neplodnosť u žien

Tu sa jedná o mnoho zložitejší proces. Výraznú úlohu tu zohráva vnútorné gynekologické ústrojenstvo, maternica, vajcovody a vaječníky, ale tiež hormonálne riadenie hypothalamom, hypofýzou a určite psychika. Neočakávané množstvo žien má strach otehotnieť, alebo sa boja narodenia dieťa. Niektoré nemajú úplnú dôveru v partnera, niektoré sa obávajú deformácie postavy, pŕs či z bolesti pri pôrode. Iba zriedkakedy to však ženy vyslovia na hlas. Často to však môžu byť problémy podvedomé, kedy si ich daná žena ani neuvedomuje. Problémy v ženskej psychike môžu mať tak obrovskú moc, že výsledkom môže byť až znemožnenie počatia.

Pozrite si príklad Pokračovanie