Naučme sa odpúšťať

Odpúšťanie ako spôsob uzdravovania meditácia

Odpúšťanie ako spôsob uzdravovania meditácia

,,Mýliť sa je ľudské, odpúšťať božské. ʺ spomína sa v jednom latinskom porekadle. Iba že. Odpustiť osobe, ktorá nás zranila, alebo odpustiť sebe samému, je dosť ťažké, ale ak to človek zvládne, dokáže, spozná, aký krásny život môže byť. Smutný sa prvý krát od srdca zasmejú , závistlivý sa stanú prajnými, chorí sa zbavia ťažkých pocitov z minulosti,… Vždy stojí za námahu pokúsiť sa odpúšťať.

 

Odpúšťanie ako spôsob života začal presadzovať už ježíš a je ním prestúpená celá biblia. Ako liečebnú metódu to však presadil až Angličan David Furlong, autor knihy The Complete Healer. Pokúste sa dodržiavať tento návod z jeho knihy. Je to náročná púť, ale buďte si istý, že vedie ku šťastiu… Raz za čas (sú ľudia, ktorým sa touto metódou stačí zaoberať iba niekedy, keď si potrebujú odpustiť, niekto ju však praktikuje každý deň) sa usaďte na uvoľnenom mieste, kde budete mať kľud. Posadíte sa pohodlne na stoličku, alebo do tureckého sadu, zatvoríte oči a pokúsite sa skľudniť svoj dych. Celý rituál by nemal byť kratší ako štvrť hodinka. V momente ako si budete istý, že ste úplne v prítomnom okamžiku, nerušený žiadnymi myšlienkami, začnete sa plne sústrediť na osobu, ktorej chcete odpustiť. Myslíme na ňu v zmysle týchto, alebo podobných slov:

 

•    Odpúšťam ti všetko, čím si mi ublížil, odpúšťam ti s čistým srdcom a bez vedľajších úmyslov..
V následnej časti tohto zaujímavého procesu si postupne predstavujeme všetkých ľudí, ktorým sme v súčasnosti uškodili mi samy, nech už sa jedná o zlý úmysel, alebo zo zlej zhody náhod. V momente ako sa v našej duši zobrazí daný človek, posielame k nemu nasledovné myšlienky:
Prosíme ťa o odpustenie za všetko čím sme ti ublížili..
a sme v ďalšom kroku. Ten je charakteristický tým, že prosíme o odpustenie všetkých, voči ktorým sme sa previnili nepozornosťou. A buďte si istý, že takých ľudí môže byť naozaj hromada:
Prosím o odpustenie všetkých ľudí, ktorým som ublížil zlou zhodou náhod, bez vedľajšieho úmyslu.
Záverečným krokom sa sústredíme na seba samého. Sústredíme sa na čo najväčší kľud, aby sme sami so sebou prežívali danú chvíľu a nič nás nerozptyľovalo a vtedy sami k sebe prehovárame:
Odpúšťam sám sebe všetky viny, ktorými som niekomu ublížil.
Odpúšťam sám sebe všetku vinu, na základe ktorých som ublížil sebe a svojim blízkym.

 

Na konci celého úkonu znovu zbavíme svoje vnútro všetkých myšlienok krátkou meditáciou, aby v nás nezostala žiadne myšlienka. Až vtedy otvoríme oči…

Celý proces je v podstate jednoduchý a práve v tom sa ukrýva jeho sila a krása. Nezabúdajte na žiaden z hore spomenutých bodov. A najviac tým posledným dvom sa treba venovať. Človek, ktorý nedokáže odpustiť sám sebe, nedokáže odpustiť ani ostatným. Človek, ktorý sa nemá rád, nemôže mať rád ani ostatných. A čo je horšie, človek, ktorý je nespokojný sám so sobou je vnútorne napätý, všetky jeho tkanivá do jednej sú stiahnuté a patologické emócie a toxíny, ktoré sa do jeho organizmu dostanú nedokážu odchádzať. Tento človek sa postupne mení, jeho skutočný charakter je zakrytý nepríjemnými emóciami. Jeho organizmus je pod tlakom, trápia ho chronické ochorenia, ktorých sa veľmi ťažko zbavuje. V týchto prípadoch aj detoxikácia dlhšie trvá, pretože opúzdrené ložiska toxínov sú pevne zachytené a na dôvažok držané vystresovaným tkanivom. V tej chvíli, ako si odpustíte, kto vie, koľko takých ložisiek sa uvoľní spolu s tým ostatným…

Pozrite si príklad Pokračovanie