Aj produkty nášho tela patria k životu

Ľudský organizmus je fascinujúca biologická mašina, v ktorej aj ta najmenšia funkcia plní presne stanovený zámer. O niektorých funkciách sa rozpráva úplne bez zábran – v tepnách nám koluje krv, v žalúdku sa nachádzajú kyseliny, ústnu dutinu máme plnú slín… Sú však aj také produkty, ktorým sa v debate radšej vyhýbame – napriek tomu majú svoj nenahraditeľný význam.
Spomíname tu obyčajné teľné produkty, ako je moč, stolica, pot, hlieny, ale tiež črevné plyny. Skutočnosť, nad ktorou mraštíme čelo, ale bez nich by sme sa nezaobišli. Prečo ? To si povieme.

Organizmus plný hlienov

Keď nás prepadne nádcha, hovoríme, že sme zahlienení. Ibaže hlien sa v tele nachádza od nosa až po črevný trakt, nádcha nenádcha. Všade, aj v zdravom organizme by sme našli hlien, lepkavú tekutinu, ktorou sú obalené sliznice v celom tele (nos, ústa, krk, pľúca a črevný trakt). Bez hlienu by sme sa vysušili. Vďaka svojej charakteristickej lepkavosti na viac dokáže zachytávať najrôznejšie nečistoty vrátane mikroorganizmov a bráni im, aby napadli náš organizmus. Už menej je známe, že naše telo vyrobí až dva litre hlienu denne.

Oplatia sa čistiť uši?

Medzi nami asi nechodí človek, ktorého uši by boli bez mazu , voskovitej látky, ktorá je tvorená žľazami vo vnútri ušného kanálu. Rovnako ako hlien plnia ochrannú funkciu, zachytávať nečistoty vrátane drobného hmyzu. V detstve nám mamičky uši pedantne umývali a učili nás, aby sme v tom pokračovali po celý život. Ušný maz je pri tom chápaný ako nepotrebný. Tomu však určite tak nie je. Ušný maz sa delí na dve skupiny. Riedky, ten, ktorý sa z ucha ľahko vytrie a suchý, ktorý vytvára malinké guľôčky a tie z ucha priebežne vypadávajú. Denno – denným čistením sa narušuje celistvosť ochrannej mazovej vrstvy a ucho nie je dostatočne chránené pred útokom nečistôt. Vhodné je uši čistiť opatrne, iba otierať vonkajší maz pomocou vody, alebo baby olejov.

Čo s vetrami

Nafúknuté brucho zažil snáď každý z nás. A asi nikto si ho nechválil. Hovorí sa, že zadržované vetry sa dajú bolesťou porovnať s akútnym infarktom myokardu. Preto tým najlepším riešením je prírodu počúvnuť a uvoľniť ich. Ibaže dá sa to, ak práve stojíme vo fronte v obchode, alebo sme v robote…. Nech už je to ako chce, priemerný človek má vetry až 20 ráz za deň. Črevné plyny nie sú nič strašného, obsahujú zmes dusíku, kyslíku, CO2, vodíku a metánu. Ich charakteristická aróma začína v momente, keď sa stretnú s ďalšími plynmi pochádzajúcimi s potravy.

Na koniec to najlepšie

Okrem spomínaných produktov musíme spomenúť aj stolicu, produkt čistenia hrubého čreva. Stolica je polotuhej konzistencie a obsahuje iba nestrávenú časť potravy. Je to teda výhradne odpad. Iba keby ten odpad neexistoval, náš organizmus by zlyhal na dôsledky toxicity. Tento produkt nášho tela je taktiež plný hlienu, mikroorganizmov, mŕtvych buniek a ďalších čiastočiek, ktoré sú už v tele nepotrebné…

Pozrite si príklad Pokračovanie