Je histamín naozaj taký strašiak?

Je histamin naozaj taký strašiak?Histamín je zlúčenina hormonálneho charakteru, ktorá sa normálne vyskytuje v živých organizmoch. Prirodzene sa nachádza v niektorých druhoch bielych krviniek a nervovom tkanive, z ktorých sa podľa nutnosti uvoľňuje. A okrem toho ju nachádzame aj v niektorých druhoch potravín, ktoré môžu u slabších jedincov spôsobovať reakciu, prejavujúcu sa ako alergia.

Prirodzenou funkciou histamínu je sprostredkovávanie interakcie medzi bunkami, čiže zabezpečuje vlastne medzibunkovú komunikáciu. V kľude sa neprejavuje a dá o sebe vedieť až v nebezpečenstve, kedy funguje ako mediátor a prenáša informáciu o probléme. Ak je všetko v únosnej miere, tak sa nejedná o problém, negatívne sa histamín začne prejavovať až je ho priveľa. Priveľa histamínu v organizme môže byť z viacerých dôvodov. Ak je v tele porucha a zároveň zjeme priveľa potravy, v ktorej sa histamín nachádza. Podstatou problému tiež môže byť nedostatok enzýmu, ktorý histamín neutralizuje. Ak sa niektorá z podmienok naplní, nastávajú zdravotné problémy, ktoré na začiatku môžu byť mierne, ale postupne sa stávajú chronickými a vážnejšími. Prejavom zvýšeného množstva histamínu môže byť silné začervenanie, točenie hlavy, zažívacie obtiaže, vyrážky, opuchliny, únava a aj nespavosť. Ako aj pri iných poruchách spôsobených zaťažením toxínmi, prejavy sú rôznorodé, preto by si niekto mohol myslieť, že postihnutý človek simuluje.

Chcete mať život bez zbytočných zdravotných problémov? Neváhajte nás kontaktovať!

Klasická medicína nieje stopercentná

Histamín sa môže u každého jedinca prejaviť trošku inak, u niekoho napríklad spôsobuje stiahnutie hladkého svalstva v prieduškách a takýto človek začína ťažko dýchať. Môže spôsobiť zvýšenú priestupnosť cievnych stien a na niektorom mieste sa tvoria opuchliny. Stojí za vznikom pálenia záhy, podporou tvorby kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Koncentruje sa v určitom mieste na pokožke, kde sa môže objaviť vyrážka. V peľovom období stojí za sennou nádchou.

Klasická medicína nedokáže na sto percent pomôcť. Postupuje podávaním antihistaminík, čo je technika liečby do konca života bez vyriešenia. Jediným spôsobom liečby je nastaviť si presný jedálniček podľa daného človeka a odstrániť toxíny, ktoré stoja za touto nepríjemnosťou.

Z väčšej časti pre úľavu stačí upraviť jedálniček

Každý z nás je trošku jedinečný, každý je citlivý na nejakú inú potravinu, preto je potrebné sa pozrieť na každého človeka individuálne. Takisto každý človek má tendenciu zachytávať trošku iné toxíny. Úpravou jedálnička a odstránením toxínov stojacich za týmto problémom sa každý človek tohoto trápenia zbaví.

Pozrite si príklad Pokračovanie